Próchnica, nie wolno jej lekceważyć!
Każdy z nas powinien raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologa i skontrolować stan zębów. Nawet, jeśli wydaje nam się, że nic się nie dzieje. Dentysta może bowiem znaleźć niebolesny ubytek zęba, który wymaga uwagi . Podczas takiej kontrolnej wizyty usunie też kamień nazębny – także ten, którego nie widać gołym okiem, ponieważ ukryty jest tuż pod dziąsłami.
To, co dzieje się w jamie ustnej ma wpływ na cały organizm. Pogryzienie pokarmu to początek procesu trawienia, który rozpoczyna się w jamie ustnej. Kiedy mamy braki w uzębieniu lub bolą nas zęby, dziąsła podczas gryzienia, czujemy dyskomfort .W konsekwencji gryziemy większe kęsy i połykamy większe kęsy. Żołądek ma przez to ciężką pracę do wykonania. Musi wyprodukować większą ilość kwasów żołądkowych. Jeśli jest ich zbyt dużo mogą
podrażniać ścianki żołądka i sprowokować powstanie wrzodów żołądka. Kiedy w jamie ustnej rozwija się stan zapalny, przyspiesza to odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. / w blaszce można znaleźć te same bakterie, które są w jamie ustnej /.
Próchnica i chore przyzębie są groźne zwłaszcza dla osób, które już chorują na serce. Próchnica ma wpływ na zdrowie nerek, zagrożeniem są nie tylko bakteria, ale i toksyny przez nie wytwarzane. Te, pochodzące z chorej jamy ustnej mogą poważnie uszkodzić nerki. Bakterie, które z jamy ustnej migrują do stawów mogą powodować stany zapalne, powodując trwałe uszkodzenia w obrębie stawów. Trzeba pamiętać, że zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszego organizmu.