Protetyka

Specjalizujemy się w dziedzinie protetyki. Brak zębów uważany jest za bardzo duży problem medyczny. Powstawanie ubytków związane jest ze znacznie większym obciążeniem pozostałych zębów, które wynika z odmiennego rozkładu sił oraz naprężenia zgryzu.

Zaburzona funkcja żucia, ma bardzo negatywny wpływ na działanie całego układu trawiennego.

W miejscach utraty zęba, następuje proces zaniku kości. Jednak taki defekt stanowi także problem natury estetycznej. Coraz większą uwagę przywiązujemy do stanu uzębienia naszych rozmówców zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i towarzyskiej. Spotykamy się z określeniami „białe zęby”, „promienny uśmiech”, „zdrowy uśmiech”, ponieważ zapanowała moda na dbałość o stan swojego uzębienia. Pacjenci, u których stwierdzono przeciwwskazania lub z różnych innych przyczyn nie decydują się na rekonstrukcje implantologiczne, z pomocą przychodzi współczesna protetyka.

protetyka

W czym pomoże Państwu zabieg?

Jest to jeden z obszarów mojej działalności. W zależności od rozmieszczenia oraz liczby ubytków precyzyjnie dobieram rodzaj zalecanej protezy. Może mieć ona postać wkładów koronowo-korzeniowych (gdy pacjent posiada zdrowe lub wyleczone kanałowo korzenie rekonstruowanego zęba), mogą to być także mosty, wstawione w miejsce dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą ubytków, wsparte po bokach zdrowymi zębami własnymi.

img_9731_sWspółczesna protetyka posiada także szeroką paletę rozwiązań, dla pacjentów nieposiadających korzeni, ani zębów, na których zwieszona mogłaby zostać proteza. W takich sytuacja moim Pacjentom oferują protezy wyjmowane. Należą do nich najpopularniejsze protezy akrylowe oraz nowocześniejsze protezy szkieletowe, posiadające sztywny układ, doskonale chroniące dziąsła.

Protetyka stomatologiczna to inaczej rekonstrukcja narządu żucia. Dzięki uzupełnieniu luk w uzębieniu pacjent odzyskuje normalne warunki zgryzowe. Tego rodzaju leczenie dotyczyć może osób w każdym wieku. Jakie są konsekwencje zlekceważenia konieczności wypełnienia miejsca po usuniętym zębie? Mogą to być zwiększone dolegliwości bólowe po stronie stawów skroniowo-żuchwowych, ruchomość zębów, nawet ich przemieszczanie.

Te niekorzystne zmiany postępują z wiekiem. Co ważne, dzisiejsze uzupełnienia protetyczne niemal w ogóle nie różnią się od naturalnego uzębienia. Dają wysoki komfort użytkowania i higieny. Oprócz wstawiania brakujących zębów, dzięki protetyce Pacjenci korzystają również z możliwości odbudowywania złamanych koron, zmiany ich kształtu i wielkości, eliminacji trwałych przebarwień.

Wśród protez wyróżniamy:

Korony – nakładane na ząb uszkodzony, po uprzednim oszlifowaniu go. Dostępne rodzaje koron to całoceramiczna, porcelanowa lub akrylowa. To najczęściej stosowane uzupełnienie protetyczne w przypadku zębów złamanych częściowo lub całkowicie (gdy pozostał korzeń), zębów pociemniałych i przebarwionych. Metodę stosuje się wtedy, gdy uzupełnienie ubytku korony z zastosowaniem materiału kompozytowego nie jest realne. Koronę można nałożyć na ząb żywy, jak i martwy. Ten rodzaj protezy nie tylko znacząco poprawia estetykę uśmiechu, ale dodatkowo może służyć przebudowie zgryzu, a ponadto lepszemu utrzymaniu protez ruchomych, mostów itd. Obecnie najlepszym tworzywem do wykonywania koron jest porcelana – wytrzymała mechanicznie, o wysokiej przezierności, doskonale imitująca naturalne szkliwo, obojętna biologicznie. Akryl stosuje się przeważnie do wypełnień tymczasowych. Jest co prawda tani, ale łatwo się przebarwia, ściera i chłonie zapachy.

Wkład koronowo-korzeniowy – stosowany, gdy ząb jest tak zniszczony, że sama korona nie utrzyma się. Posiada część mocowaną w kanale korzeniowym. Ten rodzaj protezy wykonuje się na zębach wyleczonych kanałowo. Warunkami są brak zmian chorobowych w okolicach wierzchołka korzenia oraz uszkodzenie zęba powyżej brzegu kości. Wkład koronowo-korzeniowy może służyć na protezę pojedynczej korony bądź też filar dla podtrzymania mostu. Obecnie coraz częściej stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe odlewane indywidualnie w laboratoriach protetycznych, na podstawie odpowiednich wycisków. Do dyspozycji stomatologów wciąż jednak pozostają typy standardowe, wykonane z odpowiednich kompozytów, które można założyć Pacjentowi już podczas jednej wizyty. Tego rodzaju wypełnienie protetyczne pozwala odbudować uszkodzoną koronę i zdecydowanie wzmocnić korzenie, a co za tym idzie znacząco poprawić komfort gryzienia pokarmów.

Mosty – uzupełnienie stałe wykorzystujące zęby sąsiadujące po obydwu stronach luki w uzębieniu, do podtrzymywania protezy. Zęby skrajne muszą zostać oszlifowane. Most zamocować można również na implantach stomatologicznych. Elementami mocującymi sztuczne zęby w moście do filarów mogą być np. wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, korony. Most wymaga odpowiednich warunków umiejscowienia w łuku zębowym. Siły żucia przenoszone są bowiem w całości na zęby filarowe. W przypadku niekorzystnego rozmieszczenia uzupełnienia protetycznego, może dojść do rozchwiania przeciążanych zębów filarowych po upływie pewnego czasu. Dlatego metodę tę stosuje się przeważnie w przypadku zębów przednich, nie zaś bocznych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest mocowanie na stałe, co daje wysoki komfort użytkowania, jak również fakt, że mosty można łączyć z innymi metodami protetycznymi.

Proteza częściowa – uzupełnienie po jednym lub kilku zębach na haczykach zaczepionych w niewidocznych miejscach na zębach sąsiednich. To alternatywa dla mostu, choć mniej komfortowa dla Pacjenta, bo musi być wyjmowana z jamy ustnej w celach higienicznych. Najczęściej wykonuje się je z akrylu, dlatego atutem jest przystępna cena. Ponadto akryl to tworzywo dość trwałe i odporne. W miejscu działania protezy częściowej siły żucia przenoszone są przez błonę śluzową dziąseł i okostną na kości szczęki. Niestety z czasem ten stan sprzyja zanikowi wyrostka zębodołowego, co w rezultacie jest także mało korzystne dla dziąseł i pozostałych zębów. Proteza może zacząć osiadać wskutek zaniku kości. W protezie częściowej całe górne podniebienie pokryte jest płytką protezy, co początkowo może powodować dyskomfort podczas noszenia u Pacjenta.

Proteza całkowita – stosowana, kiedy w szczęce nie ma żadnego zęba. Z uwagi na swoją budowę oraz materiały wykonania nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze. Siły żucia przenoszone są poprzez wkładkę protezy na cały wyrostek zębodołowy i błonę śluzową. Po pewnym czasie następuje zanik kości szczękowych. Dlatego dochodzi do obluzowania się protezy czy podrażnień dziąseł. Wówczas warto odwiedzić ponownie protetyka dla ponownego dopasowania wkładek. Każdy użytkownik protezy całkowitej powinien poddawać się kontroli stomatologicznej co najmniej raz do roku. Stosowanie protezy całkowitej wymaga od Pacjenta cierpliwości i zaangażowania. Trzeba nauczyć się z nią żyć, mówić, jeść i dbać o jej prawidłową higienę. Nawet najlepiej dopasowana proteza nie zastąpi komfortu przeżuwania pokarmów własnymi zębami.

Protezy na implantach

W gabinecie wykonywane są przede wszystkim protezy na implantach, które stosowane są jako alternatywy w sytuacji całkowitego lub częściowego braku zębów w szczęce. To rozwiązanie wykorzystywane jest również w przypadkach, gdzie Pacjent posiada tylko częściowe uszkodzenie uzębienia wraz z degradacją dziąsła. Zabieg kierowany jest szczególnie dla osób, które uważają noszenie ruchomego uzupełnienia zęba za niekomfortowe. Również Pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie chcą się poddać zabiegowi pełnego odtworzenia uzębienia za pomocą wszczepienia, mogą uznać tę alternatywę za korzystną. Należy pamiętać, że mocowanie sztucznej szczęki za pomocą tego rozwiązania jest dużo droższe, niż w przypadku zastosowania ruchomej protezy. Jednak dzięki wykorzystaniu specjalnych zatrzasków lub też belek, do których można przymocować implanty, daje wygodniejsze oraz efektowniejsze rezultaty.

Przeczytaj inne artykuły: artykuły i publikacje
Nowe Zęby w Jeden Dzień ® oryginalna metoda: www.zebywjedendzien.pl

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie lub zadzwoń i umów wizytę konsultacyjną +48 722 238 558

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt