Dbasz o zęby chronisz serce
Kilka lat temu brałam udział w akcji pod hasłem „dbasz o zęby chronisz serce”
To była akcja pod patronatem profesora Religi.
Celem było poinformowanie społeczeństwa jak ważne jest dla ogólnego stanu zdrowia zdrowie zębów. W płytce miażdżycowej i płytce nazębnej znajdują się te same bakterie. Z wielką uwagą przyglądam się każdemu jak to się nazywa „ratowanemu zębowi”.
Pacjenci z problemami kardiologicznymi szczególnie muszą zadbać o zdrowie swoich zębów. Jeżeli trafia do mnie pacjent na konsultację a zdjęcie radiologiczne wykazuje że w jamie ustnej pacjenta znajdują się leczone już kiedyś kanałowo zęby przyglądam się każdemu z nich z wielka uwagą.
Czasami ząb przeleczony kanałowo staje się ogniskiem zakażenia. Zdarza się to także w sytuacji, kiedy ząb był leczony zgodnie ze wszelkimi zasadami. Przyczyną jest zmienność anatomii kanałów korzeniowych. Nawet leczenie z wykorzystaniem mikroskopu nie gwarantuje 100% pewności ze wszystkie kanały są zdezynfekowane i prawidłowo wypełnione. W czasie wizyty konsultacyjnej zazwyczaj robię zdjęcie tomograficzne pozwalające mi dokładnie ocenić stan zębów i zdecydować, czy są bezpieczne. Czasami lepiej podjąć decyzję o usunięciu wątpliwego zęba niż na siłę go „ratować’ ponieważ taki niedoleczony ząb stanowi ognisko zakażenia i może stanowić zagrożenie dla ważnych narządów.
A wiec dbajmy o zęby i chrońmy serce!
Agnieszka Sicińska