Dbasz o zęby chronisz serce

Kilka lat temu brałam udział w akcji pod hasłem „dbasz o zęby chronisz serce”
To była akcja pod patronatem profesora Religi.

Celem było poinformowanie społeczeństwa jak ważne jest dla ogólnego stanu zdrowia zdrowie zębów. W płytce miażdżycowej i płytce nazębnej znajdują się te same bakterie. Z wielką uwagą przyglądam się każdemu jak to się nazywa „ratowanemu zębowi”.

Pacjenci z problemami kardiologicznymi szczególnie muszą zadbać o zdrowie swoich zębów. Jeżeli trafia do mnie pacjent na konsultację a zdjęcie radiologiczne wykazuje że w jamie ustnej pacjenta znajdują się leczone już kiedyś kanałowo zęby przyglądam się każdemu z nich z wielka uwagą.

Czasami ząb przeleczony kanałowo staje się ogniskiem zakażenia. Zdarza się to także w sytuacji, kiedy ząb był leczony zgodnie ze wszelkimi zasadami. Przyczyną jest zmienność anatomii kanałów korzeniowych. Nawet leczenie z wykorzystaniem mikroskopu nie gwarantuje 100% pewności ze wszystkie kanały są zdezynfekowane i prawidłowo wypełnione. W czasie wizyty konsultacyjnej zazwyczaj robię zdjęcie tomograficzne pozwalające mi dokładnie ocenić stan zębów i zdecydować, czy są bezpieczne. Czasami lepiej podjąć decyzję o usunięciu wątpliwego zęba niż na siłę go „ratować’ ponieważ taki niedoleczony ząb stanowi ognisko zakażenia i może stanowić zagrożenie dla ważnych narządów.

A wiec dbajmy o zęby i chrońmy serce!

Agnieszka Sicińska

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie lub zadzwoń i umów wizytę konsultacyjną +48 722 238 558

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt