LICÓWKI

Licówki zmieniają wygląd pojedynczych zębów lub całych ich grup. Są to bardzo cienkie płatki porcelany mocowane na licowej stronie zębów. Można je porównać do tipsów na paznokciach. Założenie licówki najczęściej wiąże się z oszlifowaniem zęba, ponieważ nawet ta najcieńsza dodaje zębowi objętości. Wszystkie zęby przed zabiegiem powinny zostać wyleczone, zabieg wymaga pobrania wycisków.

JAK DBAĆ O LICÓWKI?

Tak jak o pozostałe zęby, szczotkować i używać nici dentystycznej. Dwa razy w roku czyścić zęby w gabinecie dentystycznym – zabieg higieny jamy ustnej.

DLA KOGO?

Licówki to sprawdzona metoda na skorygowanie kształtu i wielkości zębów oraz zamaskowanie trwałych przebarwień. Wskazaniem do zastosowania tej metody mogą być niewielkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak ukruszenie czy pęknięcie zęba. Tą metodą można też skorygować stemy (przerwy) pomiędzy zębami.

Licówkami można zamaskować niektóre, niewielkie wady zgryzu. To rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie chcą czekać na efekty leczenia ortodontycznego. Warto jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku wad zgryzu to rozwiązanie okaże się pomocne.

Metodę tę z całą pewnością warto zarekomendować osobom zmagającym się z trwałymi i niemożliwymi do usunięcia przebarwieniami, powstałymi na przykład wskutek zażywania antybiotyków bądź po leczeniu kanałowym. To rozwiązanie doskonale maskuje wszelkie mankamenty estetyczne związane z kolorem zębów. Zastosowanie kompletu licówek pozwala uzyskać efekt tzw. hollywoodzkiego uśmiechu.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Na ogół na wykonanie licówek potrzebne są trzy wizyty w gabinecie stomatologicznym: konsultacja, pobranie wycisku i cementowanie. Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog bada uzębienie pacjenta i omawia z nim oczekiwania co do przebiegu leczenia. W niektórych przypadkach można zlecić wykonanie RTG. Stomatolog musi sprawdzić, czy pacjent nie wykazuje przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Oczywiście wszystkie zęby muszą zostać wyleczone z próchnicy.

Na drugiej wizycie stomatolog dopasowuje odpowiedni kolor uzupełnienia ze specjalnego próbnika. Następnie dokonuje zeszlifowania około pół milimetra szkliwa zębów (tyle wynosi grubość licówek). To konieczne, aby uzyskać naturalny efekt wizualny. Szlifowanie jest bardzo płytkie i obejmuje tylko powierzchniową warstwę szkliwa. Po oszlifowaniu wykonuje się precyzyjny wycisk dla laboratorium protetycznego. Tam na jego podstawie wykonane zostaną licówki porcelanowe. Do tego momentu zęby pacjenta zostają zabezpieczone rozwiązaniem tymczasowym. Trzecia wizyta to już cementowanie gotowych licówek.

PORCELANOWE CZY KOMPOZYTOWE?

Licówki porcelanowe są zdecydowanie bardziej trwałe od kompozytowych, dlatego są droższe. Te kompozytowe pozwalają zachować więcej naturalnej struktury zęba i nadają się do korekcji niewielkich wad estetycznych uzębienia. Niemniej z uwagi na niższą trwałość i podatność na przebarwienia, muszą być wymieniane częściej niż porcelanowe.

BEZ SZLIFOWANIA

Niektóre pracownie protetyczne wykonują również ultracienkie licówki z niezwykle wytrzymałego materiału ceramicznego dedykowane do cementowania bez konieczności wcześniejszego szlifowania powierzchni zębów. Są tak samo wytrzymałe jak standardowe, lecz znajdują zastosowanie jedynie w określonych przypadkach. Metodę bez szlifowania można zastosować w celu korekcji diastemy, poszerzenia lub wydłużenia koron, maskowania przebarwień lecz jedynie na idealnym zgryzie. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku niewielkich wad zgryzu i korekty usytuowania zębów w łuku.

Częściowe licówki bez szlifowania pozwalają na odbudowę brzegów siecznych zębów po urazach (nadłamany ząb). W niektórych przypadkach mogą one stanowić alternatywę dla koron pełnoceramicznych. Grubość licówek bez szlifowania nie przekracza 0,3 mm. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z pogrubieniem zęba i szybko adaptuje się do nowego wyglądu uzębienia.

PRZECIWWSKAZANIA

Niestety nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody poprawy estetyki uśmiechu. Do przeciwwskazań zalicza się:

  • nieprawidłowości zgryzowe, które mogłyby powodować nadmierne obciążenie licówek, ich uszkodzenie lub utratę,
  • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami (można podjąć leczenie za pomocą szyny relaksacyjnej),
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • nieuzupełnione braki w uzębieniu bocznym (z uwagi na fakt nadmiernego przeciążania odcinków przednich podczas przeżuwania pokarmu),
  • za krótkie korony zębów,
  • szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci itp.

Przed przystąpieniem do leczenia z zastosowaniem tej i innych metod protetycznych należy wyleczyć ubytki próchnicowe i przeprowadzić profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadów w gabinecie stomatologicznym.

Przeczytaj inne artykuły: artykuły i publikacje
Nowe Zęby w Jeden Dzień ® oryginalna metoda: www.zebywjedendzien.pl

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie lub zadzwoń i umów wizytę konsultacyjną +48 722 238 558

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt