Chirurgia stomatologiczna
Uraz lub choroba mogą do tego stopnia uszkodzić zęby, że nie można już ich uratować. Na szczęście nowoczesna chirurgia stomatologiczna dostarcza nam wielu możliwości uzupełniania braków. Zabiegi podniesienia dna zatoki, przeszczepu kości i sterowanej regeneracji kości umożliwia stworzenie solidnego fundamentu dla uzupełnień protetycznych.
Tego typu zabiegi, wiążą się jedynie z niewielkim bólem i obrzękiem, wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Objawy te ustępują jednak po kilku dniach. W przypadkach, kiedy rekonstrukcje utraconych zębów są szczególnie trudne przeprowadzana jest operacja przeszczepu kości typu olany, pobieranej z talerza biodrowego.
Nie bez dumy mogę stwierdzić, że chirurgia stomatologiczna, obejmująca przeprowadzanie skomplikowanych ekstrakcji a także zabiegi sterowanej regeneracji kości to moja specjalność. Tego typu zabiegi, wykonywane są pod narkozą , w obecności anestezjologa.
Efekty mojej pracy mogli zobaczyć oglądający program „Chcę Być Piękna” i „Fabryka Urody”, emitowane w TV POLSAT. Na oczach całej Polski – pod „obstrzałem” kamer – bohaterki programów poddawały się zabiegom, w tym stomatologicznym. W wielu przypadkach konieczna była interwencja chirurga i zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane w naszej klinice.
Ekstrakcje zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych – zabiegi te dotyczą najczęściej zębów trzonowych ósmych, tzw. zębów mądrości. O zębie zatrzymanym mówimy wówczas, gdy ząb mimo zakończonego rozwoju wciąż pozostaje niewyrznięty. Może być widoczny częściowo albo wcale, wciąż skrywając się w dziąśle. Usunięcie zęba zatrzymanego bądź niewyrzniętego to zabieg dość skomplikowany. Wymaga wykonania pantomograficznego zdjęcia RTG. Nie wolno lekceważyć problemu niewyrzniętych zębów. Po czasie mogą bowiem być przyczyną przewlekłych stanów zapalnych, przykrego zapachu z ust czy resorpcji sąsiednich zębów.
Odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku – gdy zawiązek zęba stałego znajdzie się w nieprawidłowym położeniu, może dojść do zaburzeń wyrzynania. Przyczynami nieprawidłowego ukierunkowania zawiązka mogą być zbyt wąska szczęka lub uraz z wieku dziecięcego. Najczęściej problem ten dotyczy kłów. Operacyjne odsłonięcie zęba zatrzymanego w łuku jest niezbędne do tego, aby przykleić do niego zamek ortodontyczny. Po kilkunastu miesiącach taki ząb może zejść do prawidłowego położenia w łuku zębowym. W bardziej skomplikowanych przypadkach takie zęby mogą zostać zupełnie usunięte, a w ich miejsce można wszczepiać implanty.
Resekcje wierzchołka korzeni – zabieg resekcji wierzchołka korzenia zębowego wykonuje się, gdy nie można przeprowadzić leczenia kanałowego, mimo że ząb posiada zmiany chorobowe w kości otaczającej korzeń. Często stan zapalny w tym obszarze bywa związany z powikłaniami po niedawnym lub odległym leczeniu kanałowym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na odcięciu wierzchołka korzenia zęba wraz ze zmianami zapalnymi. Korzeń zabezpiecza się preparatami mineralnymi. Zabieg daje wysoką szansę na uratowanie zęba przez usunięciem.
Zabiegi usuwania zmian błony śluzowej – wszelkie zmiany koloru lub struktury błony śluzowej policzków, języka czy wewnętrznej strony warg wymagają konsultacji ze stomatologiem. Mogą bowiem świadczyć o chorobie ogólnej czy nawet nowotworowej. Lekarz stomatolog może pobrać wycinek lub usunąć chirurgicznie całość zmiany, natomiast próba zawsze trafia do badania histopatologicznego. Lepiej nie lekceważyć nigdy zmian błony śluzowej w jamie ustnej nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Zaawansowane stadia mogą być przyczyną bólu i dyskomfortu na co dzień.
Chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego – w kręgu tych działań mieszczą się wszelkie zabiegi niezbędne przed wykonaniem protezy, mianowicie usunięcie zębów, wyeliminowanie zniekształceń i zmian w obrębie kości oraz tkanek miękkich, a także odbudowanie kości czy podniesienie dna zatoki korzeniowej w przypadku leczenia implantologicznego. Dzięki tym zabiegom możliwe będzie dopasowanie maksymalnie komfortowej i w pełni realizującej swoje funkcje protezy całkowitej bądź częściowej. Wskazań do chirurgii przedprotetycznej udziela lekarz stomatolog.
Podcinanie wędzidełka warg i języka – cienki fałd błony śluzowej łączący dziąsło z wargą nazywa się wędzidełkiem. Zbyt krótkie wędzidełko może powodować odsłanianie szyjek zębowych wskutek odsunięcia dziąseł od koron. Może też dochodzić do powstawania szpary między górnymi jedynkami. Zabieg podcięcia wędzidełka pozwala zapobiec tym procesom. Wędzidełko łączy również język z wyrostkiem zębodołowym. Plastyka wykonana w przypadku nieprawidłowego zrostu tego miejsca w wieku dziecięcym, pomaga zniwelować rozwój wad wymowy. Zwiększa się ruchomość języka.
Zabiegi z zakresu implantologii stomatologicznej – uzupełnienie protetyczne w postaci trwałego i komfortowego implantu wymaga interwencji chirurgicznej stomatologa. Implant umieszcza się w kanale korzeniowym, w otworze wywierconym w kości szczękowej. Choć brzmi to poważnie, w większości przypadków sama implantacja nie zajmuje więcej niż 20 minut i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Implant przykrywa się dziąsłem. Po wygojeniu i upływie co najmniej 6 tygodni wykonuje się zdjęcie RTG, które ma potwierdzić, że nastąpiła osteointegracja wszczepu z kością i można przystąpić do odbudowy protetycznej.
Zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej – pod tym pojęciem mieszczą się zabiegi przywracające funkcje chorym tkankom przyzębia. Nieleczona paradontoza prowadzi do utraty zębów. W umiarkowanych oraz zaawansowanych stadiach tej choroby przeprowadza się m.in. kiretaż zamknięty (oczyszczenie kieszonki dziąsłowej z zanieczyszczeń prowadzących do zapalenia – kamienia, resztek pokarmowych etc.), kiretaż otwarty (dostęp do korzenia zęba w celu usunięcia zalegających pod dziąsłami złogów kamienia i ziarniny), pokrycie recesji przeszczepem dziąsła w celu zabezpieczenia odsłoniętych szyjek i korzeni zębów objętych paradontozą.
Przeczytaj inne artykuły: artykuły i publikacje
Nowe Zęby w Jeden Dzień ® oryginalna metoda: www.zebywjedendzien.pl