Jak dbać o higienę jamy ustnej w czasie epidemii? | Agnieszka Sicinska

Jak dbać o higienę jamy ustnej w czasie epidemii?

W tym artykule, chciałabym podzielić się moimi radami dla pacjentów po zabiegach stomatologicznych, zabiegach chirurgicznych. Co robić, kiedy stan epidemii zastał nas krótko po zabiegu implantologicznym i nie ma możliwości udania się na standardową wizytę kontrolną albo na usunięcie szwów?

Po dużych zabiegach kiedy wykonano zabiegi na przykład all-on-4, są usunięte zęby, osadzone implanty i zastosowane są natychmiastowe mosty na implantach, najważniejsze jest stosowanie właściwej i dostosowanej do sytuacji higieny jamy ustnej. Zaczynamy od płukania jamy ustnej. Nabieramy leniej wody do ust i „kłaniamy” się sobie przed lustrem. Potem przechylamy głowę na lewo i na prawo nie otwierając ust. Chodzi o to, aby woda pod wpływem siły ciężkości spływała, nie poruszamy wargami i policzkami, niczego nie naciągamy. Ważne jest aby usunąć wszystkie zalegające resztki pokarmowe ze strategicznie ważnych miejsc. Te ważne miejsca to przestrzeń pomiędzy mostem na implantach a wargami i policzkami. To jest miejsce gdzie gromadzi się „bałagan”. Istotne jest także po prostu mycie naszych nowych mostów miękką szczoteczką do zębów z zastosowaniem małej ilości łagodnej pasty do zębów. Tak, jak myliśmy swoje zęby, tak myjemy mosty na implantach. Ważna jest miękka szczoteczka i łagodna pasta do zębów. Chodzi o to, aby nie porysować powierzchni nowych zębów ale oczyścić z osadu i płytki nazębnej.

Jeżeli ktoś kupuje nowy samochód, zazwyczaj stosuje miękkie szmatki i dba aby błyszczał. Tak samo traktujemy nasze nowe zęby, które uzyskaliśmy w jeden dzień. Dobre efekty może przynieść użycie strzykawki, bez igły do płukana ważnych miejsc. Nabieramy wody do strzykawki i nie bacząc na to, że zalejemy łazienkę kierujemy strumień pomiędzy most a dziąsło. Bardzo często kiedy odchylimy wargę zauważymy metalowe elementy. To nie są implanty, są to elementy które muszą koniecznie być umyte miękką szczoteczką i błyszczeć jak chromowane zderzaki w dawnych autach. 2 tygodnie po zabiegu możemy zacząć stosować irygator, nazywany także waterpik. Nastawiamy na 30% mocy. Chodzi o wypłukiwanie i oczyszczanie przestrzeni pomiędzy dziąsłem a natychmiastowym mostem na implantach.

Do płukana jamy ustnej i zabiegów higienicznych można zastosować:
1) wodę,
2) roztwór zrobiony z 1 łyżki stołowej wody utlenionej na szklankę wody,
3) roztwór sody oczyszczonej, łyżeczka od herbaty na szklankę letniej wody,
4) płyn do płukania ust z chlorcheksydyną,
5) dowolny płyn do płukania ust.

Warto wykorzystać obecną sytuację i poświęcić czas i uwagę swoim nowym zębom, odwdzięczą się za to z całą pewnością. Wielu pacjentów martwi fakt, że w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa usunięcie szwów będzie odroczone w czasie. Nici, którymi szyjemy są łatwe do utrzymana w czystości. Są podobne do żyłki, płytka nazębna mniej się na nich osadza. Można w aptece kupić szczoteczkę pozabiegową i po prostu delikatne myć dostępne miejsca. Gojenie będzie wówczas bardzo dobre a szwy oczyszczone z płytki nazębnej. Zdejmiemy je później w bezpiecznych warunkach. Komfort pacjentów z natychmiastowymi mostami na implantach polega także na tym, że stosujemy niewiele szwów. Mosty natychmiastowe na implantach pełnią bardzo ważną rolę w gojeniu błony śluzowej jamy ustnej.

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie.

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt