Jak dbać o higienę jamy ustnej w czasie epidemii?

W tym artykule, chciałabym podzielić się moimi radami dla pacjentów po zabiegach stomatologicznych, zabiegach chirurgicznych. Co robić, kiedy stan epidemii zastał nas krótko po zabiegu implantologicznym i nie ma możliwości udania się na standardową wizytę kontrolną albo na usunięcie szwów?

Po dużych zabiegach kiedy wykonano zabiegi na przykład ProArch, NeoArch, all on 4, są usunięte zęby, osadzone implanty i zastosowane są natychmiastowe mosty na implantach, najważniejsze jest stosowanie właściwej i dostosowanej do sytuacji higieny jamy ustnej. Zaczynamy od płukania jamy ustnej. Nabieramy leniej wody do ust i „kłaniamy” się sobie przed lustrem. Potem przechylamy głowę na lewo i na prawo nie otwierając ust. Chodzi o to, aby woda pod wpływem siły ciężkości spływała, nie poruszamy wargami i policzkami, niczego nie naciągamy. Ważne jest aby usunąć wszystkie zalegające resztki pokarmowe ze strategicznie ważnych miejsc. Te ważne miejsca to przestrzeń pomiędzy mostem na implantach a wargami i policzkami. To jest miejsce gdzie gromadzi się „bałagan”. Istotne jest także po prostu mycie naszych nowych mostów miękką szczoteczką do zębów z zastosowaniem małej ilości łagodnej pasty do zębów. Tak, jak myliśmy swoje zęby, tak myjemy mosty na implantach. Ważna jest miękka szczoteczka i łagodna pasta do zębów. Chodzi o to, aby nie porysować powierzchni nowych zębów ale oczyścić z osadu i płytki nazębnej.

Jeżeli ktoś kupuje nowy samochód, zazwyczaj stosuje miękkie szmatki i dba aby błyszczał. Tak samo traktujemy nasze nowe zęby, które uzyskaliśmy w jeden dzień. Dobre efekty może przynieść użycie strzykawki, bez igły do płukana ważnych miejsc. Nabieramy wody do strzykawki i nie bacząc na to, że zalejemy łazienkę kierujemy strumień pomiędzy most a dziąsło. Bardzo często kiedy odchylimy wargę zauważymy metalowe elementy. To nie są implanty, są to elementy które muszą koniecznie być umyte miękką szczoteczką i błyszczeć jak chromowane zderzaki w dawnych autach. 2 tygodnie po zabiegu możemy zacząć stosować irygator, nazywany także waterpik. Nastawiamy na 30% mocy. Chodzi o wypłukiwanie i oczyszczanie przestrzeni pomiędzy dziąsłem a natychmiastowym mostem na implantach.

Do płukana jamy ustnej i zabiegów higienicznych można zastosować:
1) wodę,
2) roztwór zrobiony z 1 łyżki stołowej wody utlenionej na szklankę wody,
3) roztwór sody oczyszczonej, łyżeczka od herbaty na szklankę letniej wody,
4) płyn do płukania ust z chlorcheksydyną,
5) dowolny płyn do płukania ust.

Warto wykorzystać obecną sytuację i poświęcić czas i uwagę swoim nowym zębom, odwdzięczą się za to z całą pewnością. Wielu pacjentów martwi fakt, że w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa usunięcie szwów będzie odroczone w czasie. Nici, którymi szyjemy są łatwe do utrzymana w czystości. Są podobne do żyłki, płytka nazębna mniej się na nich osadza. Można w aptece kupić szczoteczkę pozabiegową i po prostu delikatne myć dostępne miejsca. Gojenie będzie wówczas bardzo dobre a szwy oczyszczone z płytki nazębnej. Zdejmiemy je później w bezpiecznych warunkach. Komfort pacjentów z natychmiastowymi mostami na implantach polega także na tym, że stosujemy niewiele szwów. Mosty natychmiastowe na implantach pełnią bardzo ważną rolę w gojeniu błony śluzowej jamy ustnej.

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie lub zadzwoń i umów wizytę konsultacyjną +48 722 238 558

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt