Kontuzja, utrata zęba? Czy warto zastosować implanty?

Kontuzje większe i mniejsze są wpisane w życie osoby m.in aktywnie uprawiającej sport. Zwłaszcza dziś, kiedy uprawiane sportu stało się modne. Jest to określony styl życie. Aktywni, zadbani i zdrowi ludzie. Jeśli kontuzji ulegnie ząb i nie ma szansy na jego uratowanie – na pomoc przyjdą implanty na których zamocujemy korony lub most stały inaczej protezę zębową) która zastąpi z powodzeniem nasze prawdziwe, niestety utracone zęby. Kiedy tracimy ząb, w naszym organizmie zachodzą zmiany. Nie jest to już tylko problem w jamie ustnej. Kiedy nasza dieta jest ograniczona z powodu trudności w żuciu, nasz mózg nie ma dostarczanego odpowiedniego „ paliwa ”. Niedobór witamin i minerałów w organizmie ma negatywny wpływ na pracę mózgu. Osoby, które mają przewlekłe stany zapalne dziąseł i chore zęby są bardziej narażone na demencję i zaburzenia pamięci niż osoby mające zdrową jamę ustną. Bardzo ważne jest aby nawet przy utracie jednego zęba uzupełnić braki. Im wcześniej zostaną wykonane uzupełnienia protetyczne tym większa korzyść dla naszego organizmu.

CO WARTO WIEDZIEĆ O IMPLANTACH?

Większość z nas mówiąc „implant” ma na myśli sztuczny ząb. To błąd. Sama śruba to po prostu substytut naturalnego korzenia zęba, a to, co nad dziąsłem to porcelanowa korona. Mówiąc w dużym uproszczeniu podczas zabiegu wszczepienie implantu, wkręca się w kość tytanowa śrubę, na której mocuje się sztuczny ząb / koronę /. Zabieg wszczepienia porównywany jest do zabiegu ekstrakcji zęba. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu lekarz przepisuje antybiotyk aby zapobiec infekcji. Przez 2 – 3 dni po zabiegu dziąsło może być zasinione lub opuchnięte, ale oprócz tego pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości. Zaleca się aby przez tydzień po zabiegu unikać wysiłku fizycznego i bardzo dbać o higieną jamy ustnej.

ŻYCIE Z IMPLANTAMI

Zęby na implantach się nie psują. Nie oznacza to, że możemy zapomnieć o pielęgnacji jamy ustnej. Należy o nie dbać tak samo jak przy naturalnych zębach. Codziennie dokładnie je szczotkować, używać regularnie nitki dentystycznej, zgłaszać się na wyznaczone zabiegi higieniczne u stomatologa.

DLACZEGO WARTO MIEĆ IMPLANTY?

Mówi się o nich „trzecie zęby”, ponieważ rekonstruowane zęby są solidnie zamocowane i w praktyce nie różnią się wyglądem ani funkcjonalnością od zębów własnych. Przywracają 100% siły żucia, protezy ruchome 30 – 50%. Jest to istotne w profilaktyce zdrowego przewodu pokarmowego. Kiedy nie możemy prawidłowo gryźć spożywanych produktów lub eliminujemy z naszej diety pokarmy twarde narażamy się na choroby przewodu pokarmowego. Dotyczy to nie tylko ludzi w podeszłym wieku. W wyniku zabiegu implantu zęby sąsiednie pozostaję w nienaruszonym stanie.

ZABIEG, CZY TO BOLI?

Wszczepia się je w znieczuleniu miejscowym – zabieg ten porównywalny jest do zabiegu usunięcia jedno korzeniowego zęba. Przez 2 – 3 dni po zabiegu dziąsło może być zasinione lub opuchnięte, ale oprócz tego pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości. Przez tydzień po zabiegu należy unikać dużego wysiłku fizycznego i bardzo dbać o higieną jamy ustnej.

To, że mamy implanty nie oznacza, że możemy zapomnieć o pielęgnacji jamy ustnej. Trzeba o nie dbać tak samo jak o naturalne zęby, codziennie je szczotkować, używać nici dentystycznych, regularnie zgłaszać się na kontrolę do stomatologa, dwa razy w roku poddawać się zabiegowi higieny jamy ustnej.

ZDROWI I AKTYWNI

Sport jest nie tylko modny, ale przede wszystkim zdrowy. Wysiłek fizyczny sprzyja produkcji endorfin. Nasz organizm uwielbia ruch, czujemy się po nim zrelaksowani, a endorfiny wprawiają nas w poczucie szczęścia. Aktywni fizycznie bardziej dbają o swoje zdrowie i swój wygląd, częściej odwiedzają dentystę i bardziej interesują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi również w stomatologii. Sport jest uznawany za panaceum na niemal wszystkie choroby.

Osoby, które ćwiczą choćby raz w tygodniu, rzadziej chorują na cukrzycę, serce i raka. W starszym wieku są bardziej samodzielne i mniej cierpią z powodu różnych dolegliwości, np. reumatyzmu. Z kolei aktywni fizycznie osiemdziesięciolatkowie są w lepszej kondycji umysłowej i rzadziej cierpią na chorobę Alzheimera. Sport ma też przedłużać życie. Gry zespołowe, bieganie i ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko przedwczesnego zgonu przeciętnie o połowę w ciągu 15 lat – sugerują obserwacje 30 tys. osób w wieku 20-93 lata przeprowadzone prof. Larsa Andersena z uniwersytetu w Kopenhadze. Dobra kondycja wpływa również na stan jamy ustnej, ale bywa tak, że tracimy ząb i wówczas stajemy przed problemem wyboru rozwiązania protetycznego.

Przeczytaj inne artykuły: artykuły i publikacje
Nowe Zęby w Jeden Dzień  oryginalna metoda: www.zebywjedendzien.pl

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie lub zadzwoń i umów wizytę konsultacyjną +48 722 238 558

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt