Periodontologia, leczenie periodontologiczne Warszawa | Agnieszka Sicińska
 W Bez kategorii
implanty zębów     protetyka     rekonstrukcje     licówki i higiena jamy ustnej

 

 Periodontologia

DSC_0422Dział stomatologii zajmujący się chorobami wynikającymi z chronicznych stanów zapalnych dziąsła, kości wyrostka i ozębnej. Objawami zapalenia dziąseł zauważalnymi dla pacjenta jest zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, któremu często towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Periodontopatie nie tylko powodują zmiany w przyzębiu, ale również mają wpływ na przebieg choroby cukrzycowej oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli płytka nazębna nie jest regularnie usuwana, efektem może być stan zapalny dziąseł czym między innymi zajmuje się właśnie periodontologia. Dziąsła stają się zaczerwienione, obrzmiałe i łatwo krwawią. Jest to wczesna faza choroby, nazywana gingiwitis. Nie leczone gingiwitis przechodzi w następna fazę – periodontitis. Stan zapalny nasila się, powodując destrukcję i systematyczny zanik przyzębia.

W wyniku paradontozy tkanki mocujące ząb ulegają uszkodzeniu, odsłaniają się szyjki zębowe. Dosyć luźno osadzone zęby, mogą samoczynnie wypadać. Aby zapobiec powstawaniu chorób periodontologicznych, należy regularnie poddawać się zabiegowi higieny jamy ustnej. Jest on wykonywany przez wykwalifikowaną higienistka w gabinecie stomatologicznym.

W przypadku rozpoznania paradontozy, leczenie uzależnione jest od spustoszeń w jamie ustnej, wyrządzonych przez chorobę. Dzięki proponowanej terapii, bazującej na najnowocześniejszych preparatach stomatologicznych, udaje się uratować zęby, a po kilkunastu tygodniach, Pacjent może całkowicie zapomnieć o chorobie i bez obaw chrupać twarde marchewki i jabłka.

Periodontologia skupia się na leczeniu schorzeń przyzębia, jak również błony śluzowej jamy ustnej.

W profilaktyce bardzo istotną rolę odbywa dbałość o stan uzębienia i regularnie poddawanie się zabiegowi higieny jamy ustnej. Powinien on być wykonywany dwa razy do roku ,w przypadku choroby dziąseł, częściej, zgodnie z zaleceniami dentysty. Bardzo istotna jest także codzienna dbałość o higienę jamy ustnej – codzienne szczotkowanie zębów, dwa razy dziennie przez 3 minuty oraz obowiązkowe używanie nici dentystycznych.

Jak uniknąć paradontozy, co warto wiedzieć na temat periodontologii.

Paradontoza to choroba podstępna i może rozwijać się latami. Jeśli pozwolimy na to aby kamień osadzał się na krawędzi dziąsła powodując stan zapalny, możemy w przyszłości stracić zęby. Gdy kamień wciska się pod dziąsło a następuje to wówczas, kiedy jest go coraz więcej, dziąsło zaczyna odstawać od zębów. W taki sposób tworzą się kieszonki, miejsce w którym rozwijają się bakterie mogące wywołać stany zapalne ozębnej a to prowadzi do rozchwiania zębów. Wówczas na pomoc przychodzi periodontologia , czyli nauka o chorobie dziąseł i przyzębia.

Jak nie dopuścić choroby periodontologicznej?

Przede wszystkim wiedzieć co powoduje paradentozę. Najczęstszym powodem takiego schorzenia jest jest zła higiena jamy ustnej.

Chorobom przyzębia sprzyja:
  • próchnica i stany zapalna jamy ustnej
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
  • niewłaściwie dopasowane protezy
  • niedobory witamin i składników mineralnych
  • wady zgryzu
  • bruksizm
  • zaburzenia w wydzielaniu śliny ( zbyt mała produkcja )
Jak zapobiegać chorobie periodontlolgicznej?

Odpowiedź jest prosta. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom dziąseł jest prawidłowa, codzienna higiena. Dwa razy w roku zabieg higieny jamy ustnej, czyli profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym. Regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Większości osób wystarczą wizyty kontrolne co pół roku, w przypadku skłonności do chorób przyzębia należy chodzić do dentysty częściej – nawet 4 razy w roku. Podczas takich wizyt lekarz dokładnie sprawdzi stan dziąseł i w razie potrzeby usunie kamień nazębny. Palący papierosy powinni usuwać kamień częściej.

Jak leczyć chore dziąsła?

Na początek usunięty zostanie kamień nazębny i pod dziąsłowy, naprawione protezy, jeśli to konieczne wymieniane wypełnienia, zostaje dobrana odpowiednia szczoteczka do zębów oraz preparaty lecznicze.

Gdy lekarz stwierdzi, że paradontoza zaatakowała głębszą część przyzębia, kieruje pacjenta pod opiekę periodontologa. Tak nazywa się specjalista zajmujący się chorobami przyzębia.

 

implanty zębów     protetyka     rekonstrukcje     licówki i higiena jamy ustnej

 

Kontakt

Zostaw wiadomość, skontaktuję się w najbliższym możliwym terminie.

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt